piątek, 21 czerwca 2013

Kapitan Wyderka

Zbliżają się wakacje, warto zadbać o bezpieczeństwo wypoczynku. Na strzeżonej plaży możemy liczyć na ratownika, jednak dużo ważniejsze jest zachowanie zdrowego rozsądku i właściwe ocenianie warunków i własnych możliwości.

Chcę polecić świetne publikacje związane z postacią Kapitana Wyderki. Są to broszury instruktażowe, kolorowanki oraz - szczególnie mnie interesujące - komiksy.

Pięknie wydana przez Starostwo Powiatowe w Legionowie broszura "Pływaj z Kapitanem Wyderką" przedstawia cały szereg zagadnień ważnych i interesujących dla osób zamierzających zabrać się do nauki pływania lub chcących doskonalić swoje umiejętności pływackie. Broszura ma na celu zachęcenia do pływania różnymi stylami, przy zachowaniu reguł bezpieczeństwa. Podkreślane są zalety pływania, wielka rola wody dla życia, zalety wczesnego rozpoczęcia nauki pływania. Albumik zawiera także mnóstwo praktycznych porad.

Pewne wątpliwości i szereg wspomnień przywołało zawarte w broszurze określenie "Najważniejsza osoba na pływalni" odnoszące się do ratownika. Od razu przypomniałem sobie niefachowych, wręcz zagrażających bezpieczeństwu ratowników w Hiszpanii, poza tym postrzeganie ratownika jako osoby najważniejszej może prowadzić do wniosku, że dla niej w ogóle pływalnia funkcjonuje. Ratownik jest osobą, której należy słuchać i na której można polegać, jednakże generalnie jestem przeciwny hierarchiom pomiędzy ludźmi - choć jak wiadomo, hierarchie takie nie tylko pozwalają na organizację, ale także mogą służyć jako motywacja. Jeśli stwierdzenie, że ratownik jest ważny, może kogoś wspierać w nauce ratowania tonących czy w dążeniach do zostania ratownikiem, to niech i tak będzie.

Fantastycznie ukazane w broszurze zostały ukazane podobieństwa stylów pływackich do sposobów pływania zwierząt, od których te style wywodzą nazwy. Świetnie opisane są także zabawy służące przygotowaniu do nauki pływania oraz sposoby wykorzystania sprzętu służącego do nauki pływania. Z punktu widzenia prawa administracyjnego bardzo ciekawe jest także wskazanie wymogów zdobycia karty pływackiej.

Teraz przejdę do omówienia komiksów: "Kapitan Wyderka" (z podtytułem "Nie tylko dla dzieci...) oraz broszurki z dwoma komiksami "Wakacyjny patrol/Zimowy patrol".

"Kapitan Wyderka" to solidny zbiór historyjek, z ciekawą akcją a przede wszystkim pełnymi ważnych informacji. Komiks dobrze buduje atmosferę wobec warszawskiego Komisariatu Rzecznego Policji. Praca tytułowego bohatera komiksu, czyli antropomorficznie ukazanego policjanta Wyderki to prawdziwa służba dla dobra obywateli. Zauważmy, że poszczególne historie zawierają konkretne przesłania, np. dotyczące konieczności użycia kapoków czy sposobu zachowania w przypadku załamania się lodu - jak widać, tematyka komiksów nie ogranicza się do zagrożeń występujących latem. Widoczne jest to także we wspomnianym albumiku "Wakacyjny patrol/Zimowy patrol". Szeroki zakres tematyczny a także rozgrywanie się akcji w różnych porach roku tworzy atmosferę wręcz metafizyczną, człowiek z filozoficznym dystansem postrzega przemijanie, myśli o tysiącach osób kąpiących się, o wielości spraw, którymi zajmują się policjanci. Komiksy zrobione są bardzo dobrze, czyta się je z przyjemnością. Dodatkową, instruktażową rolę pełnią przeróżne gry (wśród nich gra planszowa "Wodne warcaby"), kolorowanki, wycinanki a także tabele nastawione ściśle na objaśnienie jakiegoś zagadnienia.

Koniecznie warto zauważyć dobrą robotę Autorów komiksu. Scenariusz: Kinga Czerwińska, Rysunki: Marcin Kwaśny, Kolor: Myszkowska.

kilka przykładowych plansz:
http://www.alejakomiksu.com/komiks/12805/Kapitan-Wyderka-Zimowy-Patrol-_-Wakacyjny-Patrol

Poza wymienionymi albumami, otrzymałem także ładne naklejki, zachęcające do zakładania kamizelek ratunkowych.

Obok wydawania aktów normatywnych czy administracyjnych, administracja publiczna korzystać może z różnych innych prawnych form działania - jedną z tych form jest podejmowanie działań społeczno-orgnizatorskich, związanych z informowaniem czy zachęcaniem do określonych sposobów zachowania. Tak właśnie należy postrzegać te komiksy, z pewnością potrzebne i ciekawe.

zachęcam do polubienia Kapitana Wyderki na facebooku:
https://www.facebook.com/pages/Kapitan-Wyderka/116162305195120

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz